Doprava
Doprava zdarma při nákupu nad 1 390 Kč
Titulok
Sleva až 25 % na esenciální oleje doTerra s kódem "doterra25"

Máte doma suchý vzduch? Pořiďte si zvlhčovač

Stává se vám, že se probouzíte s ucpaným nosem, vyprahlými ústy a častokrát i bolestí hlavy? Ne vždy za to může punč na vánočních trzích či právě probíhající plesová sezóna. Většinu ze zmíněných a řadu dalších potíží má na svědomí suchý vzduch.

Jak se suchý vzduch projevuje na vašem těle?

Stává se vám, že se probouzíte s ucpaným nosem, vyprahlými ústy a častokrát ibolestí hlavy? Ne vždy za to může narozeninová oslava nebo punč na vánočních trzích. Většinu ze zmíněných a spoustu dalších potíží má na svědomísuchý vzduch. Zejména v zimních „topných“ měsících máme problém udržet si optimální vlhkost vzduchu v domácnosti. Tento fakt nám může způsobovat spoustu problémů a potíží, které si často možná ani neuvědomujeme.

„Problémy jsou nejzřetelnější ráno, po celé noci, v místnosti, kde je nedostatečná vlhkost vzduchu. Sucho způsobuje otok sliznic zejména v nose, a vede k následné zvýšené produkci hlenů. Výsledkem je ucpaný nos, nepříjemné pocity škrábání, štípání či řezání iv očích, ústní dutině a v krku,“říká MUDr, Martin Lešťan z alergio-imunologického centra (zdroj: EMMA 01/2018).

Ideální vlhkost vzduchu v místnosti, doporučená lékaři, je v rozpětíod 40 – 60 %. Právě v zimním období, kdy jsou naše domácnosti vytápěny, častokrát nedosáhne ani hranice. 40%.

Proč máte v domě či bytě suchý vzduch?

Důvodů může být několik. Nejčastějším omylem je, že v zimě při častém větrání dokážeme suchý přetopený vzduch uvnitř zvlhčit. Opak je pravdou. Mrazivý vzduch, který při intenzivním větrání vejde do obývacího pokoje či ložnice, vlhkost vzduchu rychle sníží.  Největší vliv na snižování vlhkosti má: 

  • černá technika
  • nedostatečné větrání
  • žádné pokojové rostliny
  • vysoká i nízká teplota v bytě

7 reakcí vašeho těla na suchý vzduch

Co se stane, pokud vzduch v naší domácnosti nebo v místnostech, kde trávíme více času, neobsahuje dostatečné množství molekul vody? Přirozeně si ji odebírá z naší pokožky, spojivek, sliznic. A tím nám značně komplikuje život. Znáte 7 reakcí vašeho těla na suchý vzduch?

1. pocit únavy a vyčerpání

Suchý vzduch v našich ložnicích se podepíše i na kvalitě našeho spánku. Může být také důvodem chrápání, často se probouzíme více unavení, než když jsme šli spát.

2. snížená imunita

Narušená přirozená vlhkost sliznic, usnadňuje infekcím a bakteriím jednodušší proniknout do našeho organismu.

3. podrážděné oči

Zerudnutí, pálení, řezání či podobné nepříjemnosti může mít na svědomí suchý vzduch.

4. potíže spojené s dýchacími cestami

Kašel, škrábání v krku, zhoršení alergií či častější záchvaty v případě astmatiků jsou projevy způsobené také suchým vzduchem v interiéru.

5. časté poškození sliznic nosu

Ty jsou vystavovány nejvyšší zátěži, v nose se mohou vytvářet ranky, strupy nebo se z něj častěji pustí krev.

6. suchá pokožka

Nejen na rukou, ale i na tváři. A dobře víme, jaký dopad může mít nedostatečná hydratace pleti na náš horko-těžko udržovaný mladistvý vzhled.

7. popraskané rty

Jak se chránit?

Abyste předešli těmto a 1mnoha dalším potížím, postarejme se o to, abychom v naší domácnosti, kanceláří, av jiných místnostech, kde trávíme spoustu času, udržovali optimální vlhkost vzduchu. Pořiďme si kvalitní vlhkoměr, který nám ji pomůže ustříhnout, pijme dostatečné množství tekutin, obklopme se zelenými rostlinami, pravidelně větrejte a pokud to stále nestačí, investujme do kvalitního a oku lahodícího společníka, jakým je například náš energetický úsporný, finančně nenáročný zvlhčovač vzduchu Oskar.