Doprava
Doprava zdarma při nákupu nad 1 390 Kč
Titulok
Sleva až 25 % na esenciální oleje doTerra s kódem "doterra25"

Proč si zvlhčovat vzduch (nejen) v ložnici?

Suchý vzduch vzniká v interiéru především během zimních dnů, a to tehdy, když venkovní teplota klesá pod nulu a uvnitř se nepřestává topit. Tohoto suchého vzduchu se můžete pokusit zbavit větráním místností, zavěšením mokrého prádla nebo mokrých ručníků na radiátor. Jsou to staromódní opatření, která sice zvyšují vlhkost vzduchu, avšak pouze na velmi krátké období

Suchý vzduch vzniká v interiéru především během zimních dnů, a to tehdy, když venkovní teplota klesá pod nulu a uvnitř se nepřestává topit. Tohoto suchého vzduchu se můžete pokusit zbavit větráním místností, zavěšením mokrého prádla nebo mokrých ručníků na radiátor. Jsou to staromódní opatření, která sice zvyšují vlhkost vzduchu, ovšem pouze na velmi krátké období. I větrání místnosti má, k překvapení více, opačný efekt. Když v zimě otevřete okna, přicházející studený vzduch se ohřívá, což způsobuje rozpouštění vody a pokles relativní vlhkosti vzduchu v interiéru. Z toho důvodu obvykle snášíme v domě či bytě nepříjemně suchý vzduch s relativní vlhkostí pod 40%. Co s tím lze dělat?

Sucho škodí našemu zdraví

Během chladnějších měsíců častěji trpíme bolestmi v krku, objevuje se suchý kašel a suché sliznice v nose. Jsou-li nosní sliznice dostatečně zvlhčeny, působí jako bariéra pro patogeny. Pokud však tato vlhkost sliznicím chybí, jednodušeji se na ni přichytávají viry i bakterie. Abychom chorobám předcházeli, vnitřní vzduch je třeba obohatit o páru, kterou zvýšíme vlhkost vzduchu na optimální hodnotu. Pokud vlhkoměr ukazuje vlhkost vzduchu v domě či bytě v hodnotách pod 40 – 60%, zatěžuje to celý náš imunitní systém. Viry chřipky navíc dokáží v suchém vzduchu přežít déle než v místnostech, kde je ideální vnitřní klima, čímž se zvyšuje pravděpodobnost, že onemocníte.

Zasloužíte si klidný spánek

Nedostatečně vlhký vzduch může způsobovat i neklidný spánek. Příliš nízká úroveň vlhkosti vzduchu, tzn. pod 40% vystaví naše tělo většímu zatížení ve srovnání s optimální hodnotou vlhkosti. Pokud je vzduch v ložnici optimálně nasycen vlhkostí, naše tělo je schopno relaxovat. Kojenci a malé děti reagují obzvláště citlivě na příliš suché vnitřní klima. Dá se to napravit používáním zvlhčovače vzduchu pro zvýšení vnitřní vlhkosti, a tím i zajištění lepšího spánku. V případě nachlazení a chřipky dokáže optimální úroveň vlhkosti vzduchu zlepšit příznaky jako je ucpaný nos a kašel s cílem lepšího odpočinku a spánku.

Alergici, dýchejte zhluboka

Alergici zachytí přítomnost pylu a prachových částic ve vzduchu zejména koncem zimy a na začátku jara. Nedostatečně zvlhčený vnitřní vzduch enormně podporuje rozptyl malých částic. Zvlhčováním vzduchu se tyto suspendované částice k sobě lépe vážou. Stávají se tak těžšími a padají na zem. Tím se brání rozptýlení těchto malých částic a dochází k menšímu podráždění.

Vaše pleť prozradí ráno jak jste spali v noci

I pokožka se těší optimální úroveň vlhkosti. Kromě vhodných kosmetických produktů je pro udržení pevné a zdravé pokožky nezbytné i zdravé vnitřní klima. Pokud prospíte celou noc v ložnici, kde je vnitřní klima příliš suché, vaše pleť vám to ráno spočítá. Dopřejte jí dostatek vlhkosti v místnosti pomoc výkonného zvlhčovače vzduchu.

Méně chrápání, více odpočinku

Dostatek kvalitního spánku je nezbytný pro naše zdraví. Nepříjemné narušení spánku může však kazit chrápající spolubydlící či partner. Chrápání člověka může být ještě silnější, pokud je nachlazený. Způsobuje to ucpaný nos, hrdlo a ztížené dýchání. Použití zvlhčovače vzduchu k zajištění optimální vlhkosti v ložnici může pomoci vyčistit dýchací cesty a poskytnout trvalé řešení problému chrápání.