Doprava
Doprava zdarma při nákupu nad 1 990 Kč
Titulok
Sleva až 25 % na esenciální oleje doTerra s kódem "doterra25"

Nadměrná vlhkost škodí (nejen) vašemu zdraví

Vlhký suterén není příjemným místem. Ani pro dýchání, ani uložení potravin. Je-li vzduchu neustále příliš vlhký, vzniká vysoké riziko tvorby plísní. To má za následek napadení, poškození či dokonce zničení uskladněného zboží, zásob, ale i nábytku a stěn. Chcete vědět jak vlhkost ve sklepě vzniká a proč se udržuje? Pomůže vám s řešením tohoto problému odvlhčovač vzduchu?

Vlhký suterén není příjemným místem. Ani pro dýchání, ani pro uložení potravin. Je-li vzduchu neustále příliš vlhký, vzniká vysoké riziko tvorby plísní. To má za následek napadení, poškození či dokonce zničení uskladněného zboží, zásob, ale i nábytku a stěn. Chcete vědět jak vlhkost ve sklepě vzniká a proč se udržuje? Pomůže vám s řešením tohoto problému odvlhčovač vzduchu?

Jak vzniká vlhkost ve sklepě?

Vlhkost v suterénu má mnoho příčin. Sklepy se nacházejí pod úrovní terénu. Země neustále uvolňuje vlhkost na stěny, kterých se dotýká. Přirozeně je ochlazuje a zajišťuje nízkou teplotu. Nedostatečná nebo slabá izolace stěn umožňují pronikání vlhkosti zvenčí. Ke zvýšené vlhkosti vede i porušení přívodu vody nebo nesprávné větrání. Nejčastějším důvodem zvýšené vlhkosti vzduchu je tvorba kondenzátu. Tvoří se tehdy, když se teplý vlhký vzduch hromadí a přichází do kontaktu se studenými stěnami suterénu. Kondenzace vytváří ideální podmínky pro tvorbu plísní a nepříjemného zatuchlého zápachu.

Co se stane, když je suterén příliš vlhký?

Účinky neustále vlhkého suterénu mohou být nepříjemné až zničující. Kromě zatuchlého zápachu se na uskladněných předmětech v regálech či policích může usazovat plíseň. Ze skleněných lahví lze jednoduše setřít, ale potraviny, dokumenty, fotografie, textilie, spotřebiče a nábytek dokáže poškodit nebo až zničit. Plísně se ve vlhkých sklepech usazují i ​​na stěnách, kdy je nejhorším scénářem kompletní rekonstrukce. Pokud je sklep obydlen nebo využíván jako místnost pro trávení volného času, nadměrně vysoká vlhkost může být zdraví škodlivá.

Je-li vlhkost vzduchu vysoká, jednejte

Ke sledování vlhkosti využijte vlhkoměr vzduchu. Pokud dlouhodobě ukazuje hodnoty vyšší než 60 % a místnost nevyužíváte jen jako vinný sklípek, začněte jednat. V případě, že se na stěnách a uskladněných předmětech či zásobách ještě nevytvořila plíseň, . Optimální vnitřní klima zajistí odvlhčovač. Odvlhčovače vzduchu odstraňují nadměrnou vlhkost z vnitřního ovzduší a zabezpečují optimální vlhkost v suterénu. Je skvělé, má-li odvlhčovač vzduchu hadici pro připojení do odtoku. Díky tomu dokáže zařízení pracovat nepřetržitě, aniž byste museli pravidelně ručně vyprazdňovat nádržku na vodu.

Jaká je optimální úroveň vlhkosti pro sklepy?

Optimální vlhkost vzduchu je definována v rozmezí 40 – 60 %. V suterénech platí i další pravidla. Vhodná úroveň vlhkosti ve sklepě závisí především na teplotě. Čím je chladnější, tím by měla být vlhkost nižší. Přihlížet je třeba ik tomu, o jaký typ suterénu jde ak čemu se bude používat. Obecně platí, že při dlouhodobém udržování vlhkosti nad 60 % je velmi pravděpodobné riziko poškození majetku a vznik plísní na stěnách.

 

Trávíte ve sklepě svůj volný čas?

Pro nedostatek prostoru na nadzemních podlažích vznikají v domech místnosti pro trávení volného času právě v suterénech. Obvykle jsou to dílny, řemeslné místnosti, modelingové koutky, místnosti pro tancování či posilovny. Jakmile sklep začne být využíván lidmi, je nezbytné zajistit v něm optimální vlhkost vzduchu (40 – 60 %). Nadměrná vlhkost vzduchu negativně působí na váš organizmus a vaše zdraví. Pomůže vám odvlhčovač vzduchu Theo nebo Albert. Chtěli byste o nich vědět víc?