Doprava
Doprava zdarma při nákupu nad 1 390 Kč
Titulok
Sleva až 25 % na esenciální oleje doTerra s kódem "doterra25"

Sušíte uvnitř? Pozor na nadměrnou vlhkost

Praktickým a oblíbeným řešením je sušení prádla v interiéru. Vlhkost z opraného prádla, které sušíte uvnitř, se rozptýlí do vzduchu ve vašem domě i či bytě. Zároveň způsobí i zvýšení vlhkosti vzduchu. Ne vždy je tento efekt žádoucí. Víte proč?

Praktickým a oblíbeným řešením je sušení prádla v interiéru. Vlhkost z opraného prádla, které sušíte uvnitř, se rozptýlí do vzduchu ve vašem domě i či bytě. Zároveň způsobí i zvýšení vlhkosti vzduchu. Ne vždy je tento efekt žádoucí. Víte proč?

Vyprané prádlo umí vlhké domácnosti uškodit

Pokud není součástí vaší domácnosti sušička prádla, nejlepší místo pro rychlé vysušení oblečení je v sušárně se zabudovaným odvlhčováním. Ve slovenských poměrech je to však velmi vzácný jev. Během letních dnů většina českých domácností suší prádlo venku, ideálně ve stínu. V zimě však mnoho lidí nemá jinou možnost, než vysušit čerstvě vyprané prádlo uvnitř. S tím je spojeno riziko nadměrného zvlhčování vzduchu. Pokud byla úroveň vlhkosti v místnosti vyšší než 55 % již předtím, než jste prádlo vyvěsili, dodatečná vlhkost se na ní usadí a podpoří růst plísní. Riziko tvorby plísní, pokud sušíte prádlo v interiéru, se bude lišit v závislosti na ročním období a aktuální úrovni vlhkosti v interiéru. I z dlouhodobého hlediska může být nadměrně vlhký vnitřní vzduch zdraví škodlivý a způsobit nejen škody na vašem majetku.

Sušení prádla v zimních měsících

Studený vzduch je méně schopen absorbovat vodní páru, což vede k (příliš) nízké úrovni relativní vlhkosti v místnostech. Myslíte si, suchý vzduch, který máte doma v zimě, dostatečně zvlhčíte sušením mokrého prádla? Nesprávné. Oblečení, které potřebujete vysušit, sice krátkodobě zvýší vlhkost ve vzduchu. Ale její zvýšení nebude trvalé, ani dostatečné. Důkladné a permanentní zvlhčení suchého vzduchu v zimě dokáže zajistit kvalitní zvlhčovač vzduchu.

V létě venku nebo uvnitř s odvlhčovačem

Vzduch je v létě přirozeně vlhký, protože horký vzduch dokáže absorbovat více vodní páry. Tato vlhkost se obvykle dostane také do našich domovů, což vede ke zvýšení úrovně relativní vlhkosti. Vyvěsíte-li mokré prádlo v místnosti, kde je vlhkost vzduchu nad 55 %, vzduch v místnosti nebude schopen absorbovat další vlhkost. Vlhkost se shromažďuje na stěnách a nábytku, což vytváří živnou půdu pro plísně. Oprané prádlo zůstane dlouho vlhké a začne zapáchat. Pomocí odvlhčovače odstraníte přebytečnou vlhkost ze vzduchu v místnosti i ze svého oblečení. Navíc, vaše prádlo uschne za krátký čas.

5 tipů na sušení prádla v bytě či domě

Dodržujte těchto 5 bodů a minimalizujte riziko tvorby plísní. Navíc prádlo v interiéru rychleji uschne.

 

  1. Používejte odvlhčovač vzduchu

Přenosný odvlhčovač odstraňuje vlhkost ze vzduchu přesně tam, kde ji potřebujete. Zachycuje ji do nádoby nebo odvádí do odtoku, čímž zabraňuje nezdravé nadměrné vlhkosti ve vzduchu v interiéru. Také minimalizuje riziko tvorby plísní a pomáhá k rychlejšímu sušení prádla.

 

  1. Správně větrejte

Proveďte intenzivní větrání několikrát denně. Ujistěte se, že vánek vzduchu proudí. Křížové větrání pomáhá odstraňovat vlhkost a pachy.

 

  1. Zvolte nejvyšší cyklus odstřeďování

Sníží se tím nadměrná vlhkost ve vašem prádle. Samozřejmě tato možnost není vhodná u jemných textilií.

 

  1. Zavěste prádlo správně

Rozmístění vašich oděvů umožní lepší cirkulaci vzduchu kolem nich a následně rychlejší schnutí. Máte-li hodně opraného prádla, použijte více stojanů na sušení.

 

  1. Zavěste prádlo na správné místo

Neumisťujte stojan na sušení do příliš úzké či malé místnosti. Ideálně si vyberte místnost s oknem. Nastavte sušák kolmo k proudění vzduchu, aby vzduch mohl rovnoměrně cirkulovat kolem všech oděvů.