Doprava
Doprava zdarma při nákupu nad 1 990 Kč
Titulok
Sleva až 25 % na esenciální oleje doTerra s kódem "doterra25"

Ovlivňuje suchý vzduch vaše pokojové rostliny?

Ať už máte velkou tropickou palmu v rohu pokoje nebo malou rostlinku na stole, je obtížné si představit domov bez pokojových rostlin. Oživí jakýkoli životní prostor a vnesou do života uklidňující (nejen) zelenou barvu. Přečtěte si tipy, které zajistí, že rostliny ve zdraví přežijí chladnou a suchou zimu.

Ať už máte velkou tropickou palmu v rohu pokoje nebo malou rostlinku na stole, je obtížné si představit domov bez pokojových rostlin. Oživí jakýkoli životní prostor a vnesou do života uklidňující (nejen) zelenou barvu. Přečtěte si tipy, které zajistí, že rostliny ve zdraví přežijí chladnou a suchou zimu.

Podzim & zima = suché rostliny?

Znáte tuto situaci? Přicházíte domů plný entuziasmu s novou květinovou rostlinou. Pár dní se z ní těšíte, ale po pár týdnech vám její vzhled napovídá, že neprožívá nejšťastnější období. Už na podzim je vhodná doba připravit zelené rostliny na tmavé a suché zimní měsíce. Přemístěte je na světlo, blíže k oknu. Zapněte vlhkoměr a sledujete vlhkost vzduchu v pokoji. Trvá jen pár dní, než rostlině v suché místnosti začnou schnout konečky listů. Živé rostliny jsou stejně citlivé na příliš suchý vzduch jako lidé.

Jaké je optimální vnitřní klima pro pokojové rostliny?

Ke zdraví pokojové rostliny přispívá nejen pravidelná zálivka a dostatečné množství světla. Optimální vlhkost vzduchu v interiéru vhodná nejen pro lidi, ale i pro rostliny je 40 – 60 %. Jsou rostliny, kterým vyhovuje ještě vyšší vlhkost vzduchu. Epipremnum aureum, strom strelitzia, filodendron a obrovský taro pocházejí ze subtropických klimatických pásem, kde je úroveň vlhkosti velmi vysoká po celý rok. Budou šťastné, když jejich listy budete kropit vodou každý den. Méně šťastná však bude vaše dřevěná podlaha. Jak mohu vytvořit subtropické podnebí pro mé krásné hrnkové rostliny v mém obýváku bez poškození mého domu?

Potěšte své rostlinky

Dobrou volbou pro malé rostlinky je terárium, které udrží vlhkost bezprostředně v okolí rostlin. Toto řešení je však omezeno velikostí terária. Co dělat, když jsou vaše rostliny příliš velké? Odpovědí je zvlhčovač vzduchu. Existují zvlhčovače na principu tepelného zvlhčování, ultrazvukové zvlhčovače či zvlhčovače vzduchu s technologií přirozené odpařování. Právě ty jsou ideální pro udržování optimálního klimatu u vašich rostlin.

Zvlhčovač Oskar od Stadler Form funguje na přirozeném principu odpařování. Ani při nepřetržitém používání se není třeba obávat nadměrného přesycení vzduchu vodní párou. Voda je absorbována filtry. Ty nabírají vlhkost a distribuují ji do místnosti přes filtry pomocí ventilátoru. Jeho údržba je nenároční a je vhodný i do domácnosti s tvrdou vodou.

Zdroj: https://www.pexels.com/

Rostliny jako zvlhčovače vzduchu

Je rozšířenou mylnou představou, že samotné rostliny výrazně podporují zvyšování vlhkosti vzduchu v místnosti. Je pravda, že voda z květináčů se vypařuje a rostliny vydávají vlhkost i přes listy. Tato vlhkost ovšem nestačí k vytvoření trvalé příjemné úrovně vlhkosti v interiéru.

Na příkladu břečťan uvolňuje až 90% zálivky zpět do vzduchu v místnosti. Na první pohled to vypadá výborně, ale břečťan potřebuje v zimě jen minimální zálivku. Pokud ho tedy zalijete jednou týdně (3 dcl vody), za týden uvolní do místnosti jen 2,7 dcl odpařené vody. Pro srovnání, zvlhčovač vzduchu Oskar zvládne rozptýlit do vzduchu 2 až 3 dcl vody za hodinu.

Existují také druhy rostlin, které místo toho, aby vodu přijímaly přes kořeny, absorbují vlhkost přes listy. Vlhkost vzduchu tedy přes listy absorbují a nezvyšují. Rostliny mají velmi dlouhou životnost, pokud víte, jak je třeba o ně pečovat. Dopřejte jim Oskara, odvděčí se vám svojí krásou a prosperitou.