Doprava
Doprava zdarma při nákupu nad 1 390 Kč

Zvlhčovač vs. jiné domácí spotřebiče. Jaká je jejich spotřeba?

Víte, kolik energie spotřebují běžné domácí spotřebiče? V článku porovnáme spotřebu elektrické energie zvlhčovačů vzduchu v porovnání s běžnými domácími spotřebiči. Moderní a energeticky účinné zvlhčovače vzduchu jsou navrženy se snahou minimalizovat spotřebu elektrické energie. Jak to dokážou?

Mnozí z nás se obávají zvyšování nákladů a přemýšlejí o spotřebě elektrické energie v domácnosti. Víte, kolik energie spotřebují běžné domácí spotřebiče? V článku porovnáme spotřebu elektrické energie zvlhčovačů vzduchu v porovnání s běžnými domácími spotřebiči. Moderní a energeticky účinné zvlhčovače vzduchu jsou navrženy se snahou minimalizovat spotřebu elektrické energie. A co víc, zvlhčovač vám může dokonce pomoci snížit náklady na vytápění. Nevěříte?

Kolik elektrické energie spotřebuje zvlhčovač vzduchu?

Na trhu je k dispozici několik technologií zvlhčování. Vzhledem k různým technologiím je náročné, resp. nemožné generálně definovat spotřebu zvlhčovačů vzduchů. Porovnáváme zařízení v závislosti na tom, jakou technologii zvlhčování využívají.

Tepelné zvlhčovače vzduchu ničí choroboplodné zárodky

Technologie tepelného ohřevu zajistí zahřátí vody ve zvlhčovači vzduchu, jeho přeměnu na teplou páru a vystoupení do ovzduší. Jedná se o vysoce účinné zvlhčovače vzduchu, které zároveň spotřebují nejvíce energie. Tepelný zvlhčovač vzduchu Fred spotřebuje 3,6 až 7,2 kWh energie za 24 hodin v závislosti na úrovni výkonu. Tepelné zvlhčovače jsou vhodné do větších místností. Jejich velkou výhodou je, že ohřev vody účinně zabíjí všechny choroboplodné zárodky, mikroorganismy a bakterie. U tepelných zvlhčovačů je třeba pečlivě sledovat úroveň vlhkosti vzduchu. To je možné pomocí vlhkoměru a následným zapínáním a vypínáním zvlhčovače nebo pomocí integrovaného vlhkoměru. Ponechání úrovně vlhkosti bez sledování může vést k nadměrnému zvlhčování, přesycení vzduchu vodní párou a zbytečné spotřebě energie.

Zvlhčovače s ultrazvukovou technologií

Ultrazvukové zvlhčovače se zabudovaným vlhkoměrem přeměňují pomocí ultrazvuku vodu na studenou mlhu, která se uvolňuje do místnosti. Na rozdíl od tepelných zvlhčovačů vzduchu u nich nenastává riziko popálení horkou párou. Jsou proto vhodné i do dětských pokojů či ložnic. Ve srovnání s tepelnými zvlhčovači jsou velmi efektivní. Za 24 hodin spotřebují ultrazvukové zvlhčovače Stadler Form od 0,24 do 2,28 kWh. V případě, že ultrazvukový zvlhčovač vzduchu nedisponuje integrovaným vlhkoměrem, může pro svůj vysoký výkon způsobit nadměrné přesycení vzduchu vodní párou. To ovšem není případ ultrazvukových zvlhčovačů Stadler Form. Zvlhčovače Eva navíc disponují technologií Adaptive Humidity™. Díky ní si regulují výkon, a to na základě rozdílu mezi nastavenou cílovou a aktuální vlhkostí vzduchu. Když vzduch v místnosti dosáhne požadované úrovně vlhkosti, automaticky se vypne. Klesne-li vlhkost vzduchu pod požadovanou úroveň, Eva automaticky začne rozptylovat do ovzduší vodní páru. Unikátní technologie Adaptive Humidity™ tak přímo šetří elektrickou energii.

Zvlhčovače s technologií přirozeného odpařování

Zvlhčovače na principu přirozeného odpařování nasávají suchý vzduch z místnosti. Vzduch přechází přes filtry a ze zvlhčovače vychází v podobně jemné mlhy. Jedná se o technologii odpařování, která se nápadně podobá odpařování vody z mokrých rostlin, jak to známe z přírody. Vlhkost v místnosti stoupá poměrně rychle, ale nehrozí přesycení vzduchu vodními parami. Tento způsob zvlhčování je velmi šetrný a účinný. Zvlhčovače vzduchu na principu přirozeného odpařování spotřebují pouhých 0,14 až 0,72 kWh energie za 24 hodin. Při výběru tohoto typu zvlhčovače je zapotřebí výběr přizpůsobit velikosti místnosti, ve které budeme zvlhčovat vzduch.

Jak obstojí zvlhčovač v porovnání s jinými domácími spotřebiči?

Po topení jsou sprchování, používání pračky a mytí nádobí největšími žrouty energie v domácnostech. Za 3 minuty v horké sprše spotřebujte 1kWh, jeden prací cyklus spotřebuje 1 – 1,6 kWh. Pokud bychom to porovnali se zvlhčovačem vzduchu Karl, ten přibližně stejné množství energie spotřebuje za jeden měsíc, a to při nepřetržitém používání při nejnižším výkonu.

Pokud hrajete hodinu Playstation PS5 nebo používáte zvlhčovač vzduchu Karl Big na maximálním výkonu 5 hodin, spotřeba energie bude stejná. V případě, že zvlhčovač & aroma difuzér Ben zvlhčuje u vás nepřetržitě 4 měsíce, spotřebuje stejné množství energie jako počítač nebo monitor v pohotovostním režimu za celý rok.

Lze snížit náklady na vytápění pomocí zvlhčovače?

Ano, dají se. Je to kvůli vztahu mezi relativní vlhkostí a pocitovou teplotou. Pocitová teplota se může lišit od skutečně naměřené teploty. Vlivuje na to několik faktorů, vlhkost vzduchu je jedním z klíčových. Například pokojová teplota 20 stupňů se zdá jako 20 stupňů při vlhkosti vzduchu 40 %. Při vlhkosti vzduchu 50% je pocitová teplota vzduchu více než 22 stupňů.

Při ideální vlhkosti vzduchu tedy můžete topení stáhnout. Rozdíl nepocítíte, neboť vlhkost zvyšuje vnímanou teplotu. No pocítí ji vaše peněženka. Pokud snížíte teplotu o jeden stupeň, ušetříte 640 kWh ročně. A to není málo v přepočtu na dnešní ceny energií.