Doprava
Doprava zdarma při nákupu nad 1 390 Kč
Titulok
Sleva až 25 % na esenciální oleje doTerra s kódem "doterra25"

Vyberte si čističku vzduchu, která neohrozí vaše zdraví

Ionizace, čištění ozonem, germicidní zářiče nebo mechanické čističky vzduchu s filtry? Víte, které metody jsou zdraví škodlivé a neúčinné? Které bezpečně a účinně odstraní ze vzduchu všechny škodlivé látky a umožní alergiky pořádně se nadechnout?

Ionizace, čištění ozonem, germicidní zářiče nebo mechanické čističky vzduchu s filtry? Pokud znečištěný vzduch považujete za vážný problém chcete jej řešit, pravděpodobně jste již narazili na několik metod či technologií čištění vzduchu v interiéru. Víte, které metody jsou zdraví škodlivé a neúčinné? Které bezpečně a účinně odstraní ze vzduchu všechny škodlivé látky a umožní alergiky pořádně se nadechnout?

3 metody čištění vzduchu

Účinné čištění vzduchu pomocí filtrů, nebezpečná dezinfekce vzduchu nebo neúčinná ionizace vzduchu? Každá z metod čištění vzduchu má své výhody i nevýhody. Některé jsou vhodné do zdravotnických zařízení, hotelů nebo nacházejí své opodstatnění v průmyslu. Mnohé jsou zdraví škodlivé a řada z nich nefiltruje pyl a prach, které trápí zejména alergiky. Nejúčinnější a naprosto bezpečné s ohledem na zdraví jsou certifikovány čističky vzduchu s HEPA filtrací.

DEZINFEKCE VZDUCHU

Provádí se pomocí ozonu nebo UV-C záření (germicidní záření). Ozon (O3) je přirozenou součástí ovzduší. Je velmi nestabilní a po svém vzniku se během několika minut až hodin samovolně zpět rozkládá na kyslík nebo reaguje s jinými látkami v okolí. Ve stratosféře plní funkci UV filtru, avšak v troposféře, tedy v přízemní atmosféře, může působit škodlivě na zdraví lidí, živočichů i rostlin.

Výhody dezinfekce vzduchu pomocí ozonu

 • Dezinfekce ozonem je velmi účinná. Ozon poškodí RNA viru, čímž ztratí schopnost reprodukovat se a růst.
 • Plyn proniká do celého prostoru a všech pórů, tedy i na místa, kam se běžné dezinfekční prostředky nedostanou (např. do textilií, koberců). Je vhodný pro použití v průmyslu: nejvíce v hoteliérství, při dezinfekci vozidel a čištění vody.

Nevýhody dezinfekce vzduchu pomocí ozonu

 • Efektu dezinfekce se dosahuje pouze ve vysokých koncentracích, kdy je ozon jedovatý a zdraví škodlivý pro člověka.
 • Z čištěné místnosti se nemůže zdržovat člověk, ale odnést je třeba i zvířata a rostliny.
 • Do místnosti se nesmí vstupovat 1-2 hodiny. Ozon se musí rozpadnout zpět na kyslík (O2).
 • Následně je třeba místnost pořádně vyvětrat, čímž se zpátky dostanou viry, bakterie, alergeny a prach.
 • Ozon nedokáže eliminovat prach a pyl, tzn. největší problémy alergiků.

Germicidní záření patří do spektra ultrafialových magnetických záření (UV). Germicidním zářením nazýváme UV-C záření, protože právě toto záření ničí viry, bakterie, spóry, houby, plísně, roztoči.

Výhody dezinfekce vzduchu pomocí UV-C záření

 • UV-C záření dochází k narušení DNA mikroorganismů, poškození jejich reprodukčního systému a následně k jejich uhynutí.
 • Mikroby nedokážou získat odolnost vůči UV-C záření, jako je tomu při použití jiných dezinfekčních prostředků nebo antibiotik.
 • UV-C záření nekontaminuje dezinfikované materiály a neznečišťuje životní prostředí.

Nevýhody dezinfekce vzduchu pomocí UV-C záření

 • UV-C záření má negativní vliv na všechny živé organismy. Během ozařování nemůže být v prostoru člověk, žádné zvíře ani rostliny.
 • Přímý kontakt s UV-C zářením může způsobit zánět spojivek nebo v horším případě poškodit zrak.
 • Uplatnění najde zejména v ambulancích, čekárnách, operačních sálech, úřadech, školách, ..
 • Germicidní záření tedy nevyřeší všechny problémy alergiků, protože nedokáže eliminovat prach a pyl.

IONIZACE VZDUCHU

Jde o metodu čištění vycházející z potřeby zachování rovnovážného zastoupení kladných a záporných iontů v přírodě. To je velmi důležité pro lidský organismus. Ionizace vzduchu ovšem nepředstavuje čištění vzduchu.

Ionizátory obohacují vzduch velkým množstvím záporně nabitých iontů. aniontů. Výrobci ionizátorů tvrdí, že čím je ve vzduchu více aniontů, tím méně obsahuje mikrobů a dalších částic. To ale není zcela pravda. Ionizátor totiž nežádoucí mikroby a další mikročástice ve vzduchu neodstraňuje, jen je „obaluje“ ionty, čímž se zvýší jejich hmotnost. V důsledku tohoto mikročástice klesají na povrchy, jako jsou podlahy, stěny či nábytek. Takto spadané mikročástice musí být z povrchů odstraněny (otřeny) az podlahy vysáty. V opačném případě je efekt ionizace vzduchu v místnosti velmi nízký.

Většina ionizátorů navíc funguje na principu vysokonapěťových výbojů, které produkují ozon a oxidy dusíku. Ozon je však škodlivý plyn, který způsobuje přesně ty zdravotní problémy, proti nimž by měla být čistička vzduchu účinnou prevencí. Při čištění ionizátoru se uvolňuje velké množství alergenů a nečistot, což může být problém pro alergiky nebo astmatiky.

MECHANICKÉ ČIŠTĚNÍ VZDUCHU

Jde o nejúčinnější zachytávání virů, bakterií, pylu, prachu, roztočů a dalších škodlivých látek či plynů. Jejich předností je vysoká, téměř 100% účinnost. Díky svým konstrukčním vlastnostem jsou mechanické čističky naprosto zdravotně nezávadné a můžete je bez obav používat iv domácnostech či menších prostorách.

Mechanické čistění vzduchu může probíhat pomocí vodního filtru, elektrostatického filtru nebo HEPA filtru. HEPA filtr je považován za nejdokonalejší filtr pro čištění vzduchu. Oprávněně.

Výhody čištění vzduchu pomocí HEPA filtrů

 • Velmi účinné čištění vzduchu pomocí HEPA H12 filtru, který zachytí 100 % částic od velikosti 0,255 um nebo HEPA H14 filtru, který zachytí až 99,995 % všech od velikosti 0,1 um
 • Certifikovaná čistička vzduchu zachytí i pyl, prach, roztoči, bakterie, viry a jiné škodlivé látky a plyny, které trápí alergiky.
 • Absolutně zdraví prospěšné zařízení, které v důsledku čištění vzduchu nevylučuje do prostředí jiné, zdraví škodlivé látky.

Nevýhody čištění vzduchu pomocí HEPA filtrů

 • Cena náhradních filtrů, které je nezbytné vyměňovat pro zachování účinnosti čističky.

Máte-li zájem o důkladně čistý vzduch ve vašem obývacím pokoji či ložnici nechcete ohrozit zdraví členů rodiny, vyberte si z naší nabídky certifikovaných čističek vzduchu s HEPA filtrací.