Doprava
Doprava zdarma při nákupu nad 1 390 Kč
Titulok
Sleva více než 20 % na všechny čističky vzduchu

Dr. Bergendiová: Čistička vzduchu nám pomáhá i na klinice

Technologický novinář Ondrej Macko z magazínu TouchIT vyzpovídal MUDr. Kateřinu Bergendiovou, primářku Imunovital centra v Bratislavě v podcastu Dotyk. Mluvili o kvalitě vzduchu a také o tom, co ovlivňuje jeho znečištění a jak se můžeme před ním chránit.

Technologický novinář Ondrej Macko z magazínu TouchIT vyzpovídal v podcastu Dotyk o kvalitě vzduchu, alergiích a onemocněních dýchacího systému MUDr. Kateřinu Bergendiovou, primářku Imunovital centra v Bratislavě. Mluvili se o tom, co ovlivňuje znečištění vzduchu, jak se umíme chránit před nečistým vzduchem a zda lze provést nějaká preventivní opatření ve snaze ochránit sebe a svou rodinu.

Přečtěte si rozhovor nebo si ho poslechněte ZDE.

Jaký vliv má kvalita vzduchu na náš zdravotní stav?

Tato moderní doba způsobuje, že je výrazný nárůst alergií, bronchiálního astmatu. A samozřejmě nemůžeme zapomínat na různé typy virů. Hlavně v tomto období je velmi obtížně zvládáme, vzhledem k té izolaci, která byla během pandemie. Co se týče životního prostředí, výrazně se zhoršilo. Zjistilo se, že podle předpisů Světové zdravotnické organizace jsou naše města v oblasti střední Evropy znečištěna 3-5x významněji, dokonce v některých oblastech, kde je výraznější průmysl až 7násobně.

Náchylnost k alergiím závisí také na genetické predispozice. Klíčovým je náš životní styl a čistota životního prostředí. Mnozí na sobě zpozorují, že pokud se vyskytují v městském prostředí, mají výrazné alergické problémy jako když se pohybují v horách nebo u moře.

Jaké jsou zdroje znečišťování ovzduší?

Zdroje znečištění jsou především průmysl, doprava, oxidy a pevné částice. Ty způsobují to, že sliznice dýchacích cest jsou více narušeny, ničí se ochranná bariéra dýchacích cest. Zároveň i pylové částice způsobující alergické projevy jsou agresivnější. Což se odráží na alergiích a zvýšené nemocnosti dětí.

Co s tím můžeme dělat v domácím prostředí?

V domácím prostředí máme alergeny roztočů, což je běžně součást domácího prachu. Je to všude kolem nás. Také jsou to zvířecí alergeny, částečky znečištění vzduchu a (nejen) jarní inhalační alergeny, což jsou stromy, trávy, plevele. K tomu, abychom vzduchu pročistili, existují čističky vzduchu, které odstraní ze vzduchu pevné částice do 0,25 mikrometru.

Jsou nějaké rozdíly mezi čističkami vzduchu? Na co je třeba si dávat pozor při výběru?

Existují různé typy čističek, ale nejdůležitější je kvalitní HEPA filtr. Čističky s kvalitním vícevrstvým HEPA filtrem jsou schopny selektovat různé virové částice. Pomáhalo nám to také na klinice, kde jsme měli čističky skoro v každé místnosti.

Jaké jsou trendy v oblasti prevenci při alergických onemocněních?

V první řadě je to životní styl. V americké studii bylo zjištěno, že děti, které dlouhodobě jedly nezdravou stravu, měly mnohem vyšší výskyt bronchiálního astmatu. Imunitní systém se nesprávnou životosprávou poškozuje. To platí také pro obézní děti, které mají nedostatek pohybu. Alergická rýma a bronchiální astma je onemocnění jednotného dýchacího systému, kde dýchací cesty mají velmi podobnou strukturu jak v nose, tak v plicích. Když má někdo alergickou rýmu dlouhodobě neléčenou, může to přejít do bronchiálního astmatu, které má těžší příznaky a výrazně zhoršuje kvalitu života.

Vy doma osobně používáte čističku vzduchu?

Ano, mám ji doma i na klinice. Nám to výrazně pomáhá také ve snížení nemocnosti našich lékařů a našeho personálu.

Celý rozhovor si můžete poslechnout ZDE nebo si prohlédněte video is doplněnými informacemi o znečišťování vzduchu a metodách čištění vzduchu.