Doprava
Doprava zdarma při nákupu nad 1 990 Kč
Titulok
Sleva až 25 % na esenciální oleje doTerra s kódem "doterra25"

Co víte o zvlhčování vzduchu?

Pokud si vybíráte zvlhčovač vzduchu, doporučujeme vám nejprve se zorientovat v této problematice. Existují různé způsoby zvlhčování, zvlhčovače vzduchu s různorodými výkony a technologiemi. Usměrníme vás ve světě zvlhčování vzduchu, abyste si dokázali vybrat ten ideální zvlhčovač do vašeho bytu, domu či kanceláře

Pokud si vybíráte zvlhčovač vzduchu, doporučujeme vám nejprve se zorientovat v této problematice. Existují různé způsoby zvlhčování, zvlhčovače vzduchu s různorodými výkony a technologiemi. Usměrníme vás ve světě zvlhčování vzduchu, abyste si dokázali vybrat ten ideální zvlhčovač do vašeho bytu, domu či kanceláře.

Co je zvlhčování vzduchu?

Pokud relativní vlhkost v místnosti klesne pod úroveň 40 %, mluvíme o suchém vzduchu. Suchý vzduch je nepříjemný a nezdravý. Způsobuje vysychání sliznic, díky čemuž se na nich dokážou mnohem snáze přichytávat bakterie a rozličné patogeny. Vzduchu v interiéru musíme pomoci, a to přidáním dodatečné vlhkosti. Pro zvyšování vlhkosti vzduchu jsme zvykli sušit mokré prádlo v interiéru nebo dávat misky s vodou na radiátory. Jsou to však jen krátkodobá řešení. Mnohem účinnější jsou zvlhčovače vzduchu, které suchý vzduch zvlhčují neustále. Udržují jej tak na optimální úrovni.

Začněte vlhkoměrem

Předtím, než se pusťte do výběru zvlhčovače, změřte si vlhkost vzduchu v interiéru. Pomůže vám vlhkoměr vzduchu, který změří hodnotu vodní páry ve vzduchu v procentech. Pokud se hodnoty pohybují v rozmezí 40–60 %, vzduch u vás doma má optimální vlhkost. Pokud je hodnota nižší, vzduch je příliš suchý a doporučujeme vám pořídit si zvlhčovač vzduchu. Naopak, pokud jsou naměřené hodnoty vysoké, snižovat je můžete odvlhčovačem vzduchu.

Výkon zvlhčovače vzduchu je klíčový parametr

Zvlhčovací výkon udává množství vody, které dokáže zvlhčovač vypustit do vzduchu za hodinu. Počítá se v gramech, mililitrech nebo litrech za hodinu. Platí pravidlo, čím je zvlhčovač vzduchu výkonnější, tím rychleji a intenzivněji dokáže do vzduchu dostat požadované množství vlhkosti. Za výkonné považujeme zvlhčovače vzduchu, které dostanou do vzduchu 300 – 500 gramů za hodinu. Pokud byste potřebovali zvlhčovat vzduch ve větším prostoru, vyberte si z nabídky extra výkonných zvlhčovačů. Ty dokáže zajistit optimální vlhkost ve větším prostoru.

Jakou technologii zvlhčování si vyberete?

Ne všechny zvlhčovače vzduchu využívají stejnou technologii zvlhčování. Z některých stoupá viditelná vodní pára, jiné foukají studený vzduch. Někde je třeba vyměňovat filtry, jiné jen jednoduše vyčistíte. Jejich cíl je stejný, ale díky různým funkcím jej dosahují různým způsobem. Jaké známe technologie?

Technologie tepelného odpařování

Možná vám tato technologie bude připomínat dětství, když jste se při nemoci nahřívali nad horkým hrncem s vyluhovanými bylinkami. Technologie tepelného odpařování nebo také vaporizér funguje podobně jako rychlovarná konvice. Voda ve zvlhčovači se ohřívá na vysokou teplotu. Následně teplá pára, která ze zařízení vychází, zvlhčuje okolní vzduch. Při ohřevu vzduchu dochází k eliminaci škodlivých bakterií, mikroorganismů a jejich zárodků. Zvlhčovače s touto technologií jsou velmi účinné v boji se škodlivými látkami. Avšak při neopatrném nakládání se zvlhčovačem hrozí riziko popálení.

Ultrazvuková technologie

Pomocí ultrazvukové technologie mění ultrazvukový zvlhčovač vzduchu vodu na jemnou mlhu, kterou rozptyluje do okolí. Stoupající pára je studená a nehrozí popálení. Tento typ zvlhčovače je vhodný do domácností s dětmi. Požadované vlhkosti vzduchu je dosaženo velmi rychle, a to při nízké spotřebě energie.

Technologie přirozeného odpařování

Zvlhčovače s technologií přirozeného odpařování nebo evaporační zvlhčovače zajistí postupné a přirozené vypařování vody. Simulují tak přirozené odpařování vody, které známe z přírody. Nehrozí vám při nich přesycení vzduchu nadměrnou vlhkostí. Tento typ zvlhčovače je vhodný do domácnosti s velmi tvrdou vodou a mírně suchým vzduchem.

Pračky vzduchu zvlhčují i čistí

Chcete vzduch u vás doma nejen zvlhčit ale také vyčistit? Pračky vzduchu nebo zvlhčovače a čističky vzduchu 2v1 vzduch zvlhčují, čistí a v některých případech i podporují aromaterapii. Ve vodě rotující disky filtrují ze vzduchu prach, pyl, alergeny, ale i cigaretový zápach a jiné škodlivé výpary. Větší nečistoty, jako jsou zvířecí chlupy či vlasy zachycuje omyvatelný předfiltr.

Velikost místnosti a další funkce

Abyste si mohli vybrat správný zvlhčovač vzduchu, je důležité vědět velikost místnosti, kterou budete zvlhčovat. Méně výkonný zvlhčovač vzduchu vám postačí do místnosti o velikosti 30 m2, u velkého obývacího pokoje spojeného s kuchyní si vybírejte z nabídky extra výkonných zvlhčovačů vzduchu. Užitečnými funkcemi, které ocení (nejen) každodenní uživatel jsou automatický a noční režim, připojení k aplikaci, zabudovaný vlhkoměr či volbu více úrovní výkonu.