Co jsou esenciální oleje?

Esenciální oleje jsou těkavé kapaliny, které jsou získávány destilací z rostlin, včetně jejich jednotlivých částí, tj. Jedním z faktorů, které ovlivňují čistotu a terapeutickou hodnotu oleje, je jeho chemické složení. Toto složení může být ovlivněno velkým počtem proměnných faktorů, jako je část rostliny, ze které byl olej získán, stav půdy, hnojivo (bio nebo chemické), zeměpisná oblast, klima, nadmořská výška, doba a metoda sklizně a proces destilace.

Například: tymián se může objevit v několika chemotypes, které závisí na jeho podmínkách, klimatu a nadmořské výšce. Vysoké obsah tymolu závisí na období destilovaného roku. Je-li destilované v polovině léta nebo pozdního podzimu, může obsahovat více karvarolu, což způsobuje, že olej je lepkavější nebo může dráždit pokožku více.

Když začneme rozpoznávat sílu esenciálních olejů a jejich místo ve světě osobní holistické zdravotní péče, pochopíme absolutní nutnost použití čistých esenciálních olejů terapeutické třídy. Bez ohledu na to, jak nákladné může být získání čistých esenciálních olejů terapeutické třídy, v tomto případě neexistuje žádná náhrada. Chemici mohou reprodukovat některé známé jednotlivé složky, ale bylo by obtížné, ne-li nemožné, úspěšně vytvořit laboratorní verzi kompletních esenciálních olejů.

 

Proč je tak těžké najít čisté éterické oleje terapeutické třídy?

Výroba nejčistších olejů může být velmi nákladná, protože těžba půl libry čistého esenciálního oleje může vyžadovat několik set nebo dokonce několik tisíc kilogramů rostlinného materiálu.

Například: půl libry čistého měděného oleje se prodává za tisíce eur. I když to zní poměrně drahé,

je důležité si uvědomit, že výroba půl libry oleje vyžaduje tři tuny rostlinného materiálu.

pro ještě lepší představu, v případě citronového oleje potřebujeme 45 citronů k výrobě jednoho 15ml oleje

 

Jak se získávají esenciální oleje?

Existují dva způsoby, jak jsou čisté esenciální oleje získávány terapeutickou třídou

Parní destilace

Abychom pochopili, proč a jak funguje parní destilace vody, je důležité si uvědomit dvě ústřední vlastnosti esenciálních olejů.

  1. esenciální oleje jsou těkavé – to znamená, že se snadno odpařují ve vzduchu
  2. éterické oleje jsou hydrofobní – to znamená, že se nemísí s vodou

Parní destilace je nejčastěji používanou metodou získávání esenciálních olejů, ve skutečnosti se pomocí parní destilace získává až 93 esenciálních olejů. Při této metodě se rostlinný materiál umístí do destilační baňky a vytvoří se pára v jiné baňce vroucí vodou, která se poté nasytí do dna destilační baňky, do které je umístěn rostlinný materiál. Při průchodu rostlinným materiálem stoupá pára spolu s éterickým olejem. Poté jdou společně do jiné baňky, kde se obě látky ochladí. Vzhledem k tomu, že esenciální olej je hydrofobní, když se olej a směs páry ochladí, stoupne na vrchol baňky, zatímco voda zůstane na dně. Esenciální olej lze tak snadno oddělit od vody.

Stisknutím

Lisování za studena je metoda nejčastěji používaná k získávání esenciálních olejů z citrusových plodů. Mechanický tlak se používá k “stlačení” olejů z rostlinného materiálu, nejčastěji z kůry nebo kůry.

Oranžový esenciální olej vyplňuje spořiče oleje umístěné ve slupce. Slupka se skládá z tenké barvy vnější vrstvy zvané flavedo a silnější vláknité vnitřní vrstvy zvané albedo. Olejové vačky jsou umístěny v flavede. Lisování musí zlomit tyto olejové vaky, aby se uvolnil esenciální olej, které obsahují.

(zdroj: Modern Essentials)

 

 

This entry was posted in Nezařazené. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..