Průvodce zvlhčováním

UŽIJTE SI ZDRAVOU ZIMU S IDEÁLNÍM KLIMATEM V MÍSTNOSTI

Základem našeho života je vzduch. Každý z nás se v průběhu dne nadechne a vydechne asi 20 000krát, což odpovídá asi 12 000 litrům vzduchu. Kvalita vzduchu tak má přímý efekt na kvalitu našeho života a produktivitu.

Optimální vlhkosti vzduchu hraje důležitou roli. Vlhkost vzduchu je měřena vlhkoměrem (například vlhkoměrem Selina od Stadler Form). Pro domácnost a kancelář je za ideální hodnotu vlhkosti vzduchu považováno 40 – 60 %. Zejména v ložnicích taková hodnota vlhkosti vzduchu značně vylepšuje noční odpočinek. Zvlhčovače vzduchu tak vylepšují kvalitu ovzduší udržováním optimální hladiny vlhkosti.

Doporučení zdravotníků je udržovat vlhkost vzduchu mezi 40 – 60 %. Při nižší vlhkosti vzduchu lidé trpí mnoha obtížemi. Částice prachu, bakterie, viry nebo výkaly roztočů jsou za normálního stavu zachycovány nosní sliznicí a vydechovány zpět. Při suchém vzduchu se ale dostávají až do plic, čímž je snižována přirozená obranyschopnost a dochází k podráždění sliznic. Důsledkem jsou další potíže, jako je kašel, škrábání v krku, záněty dutin, pálení očí, rýma či ucpaný nos. Hlavně ale nízká vlhkost vzduchu zhoršuje kvalitu spánku a tím vzniká celkový pocit únavy. Suchým vzduchem trpí i vaše pokožka, která svědí a praská, čímž přichází o svoji funkci vnější bariéry těla.

Stavební materiály a vybavení interiérů ze dřeva nebo tkaniny (například závěsy nebo koberce) absorbují mnoho vlhkosti. Je-li vzduch v místnosti suchý, mohou se u dřevěných materiálů vyskytnout praskliny a u tkanin elektrostatický náboj. Dřevěné hudební nástroje se zase kvůli vysušování dřeva častěji rozlaďují.

Studený vzduch obsahuje méně vlhkosti než teplý. Z toho důvodu klesá v zimě v místnostech vlhkost vzduchu pod 30 %. Čím větší je rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou, tím je vzduch v místnosti sušší. Nejjednodušším způsobem, jak měřit vlhkost v místnosti je pomocí vlhkoměru. Umístěte vlhkoměr do středu místnosti dále od oken a dveří a z displeje zjistěte, jaká je aktuální hodnota vlhkosti v místnosti. Jestliže je hodnota vlhkosti v místnosti nižší než 40 %, pak potřebujete zvlhčovač vzduchu. Pokud je naopak vyšší než 60 %, pak doporučujeme používat odvlhčovač, abyste předešli vzniku plísní.

Otevřít okna ve studené polovině roku nepomáhá zvýšit vlhkost vzduchu v místnosti. Pravidelné, rychlé větrání do průvanu je důležité pro čerstvost vzduchu, který dýcháme (v zimním období 3-5x denně maximálně na 5 minut). Nicméně časté a dlouhé větrání v období, kdy je venku zima, vzduchu v místnosti pouze dál vysušuje. Důvodem je fakt, že venkovní vzduch obsahuje mnohem méně vlhkosti a díky teplu v místnosti se ještě více vysuší.

Pokojové rostliny, sprchování, vaření nebo mokré oblečení zvýší krátkodobě vlhkost v místnosti, ale nedokáží dlouhodobě udržet vlhkost v optimálním rozsahu 40 – 60 %. Vlhké ručníky nebo radiátorové zvlhčovače vzduchu zvýší vlhkosti pouze slabě a na krátkou dobu. Navíc se rychle stávají zdrojem bakterií a mikroorganismů, pokud nejsou pravidelně vymývány.

Bakterie, mikroorganismy nebo viry chřipky neklesají k zemi a přežívají déle v prostředí, kde je suchý vzduch. Suchý vzduch tak podporuje přenos virů chřipky a bakterií. Optimální vlhkost mezi 40 – 60 % zajišťuje, že bakterie a viry jsou navázány na kapičky vody ve vzduchu a následně klesnou k zemi. Zdravá vlhkost vzduchu nejenže pomáhá k zajištění optimálního zvlhčení sliznice a tím k posílení jejích obranných schopností proti útokům, ale zároveň pomáhají snižovat náchylnost k infekcím.

Optimální vlhkost vzduchu mezi 40 – 60 % znamená, že vzduch v místnosti je méně zanesen pyly, prachem a dalšími částicemi. Tyto částice se přichytí na kapičky vody, ztěžknou a spadnou k zemi. Jakmile jsou na zemi, znamenají pro lidský organismus mnohem menší riziko, než když poletují v úrovní hlavy. Alergici tak mohou relaxovat a zhluboka dýchat.

Pasivní domy jsou skvělým vynálezem a pomáhají vytvořit energeticky efektivní bydlení. Nicméně pokud kontrolovaná ventilace nedisponuje mechanismem pro regulaci vlhkosti, pak je výsledkem velmi suchý vzduch v místnosti. Důvodem je kontinuální výměna vzduchu: Studený a suchý venkovní vzduch je zahříván a přiváděn dovnitř. Vlhkost produkovaná lidmi, zvířaty, nábytkem, rostlinami, vařením či sprchováním je tak rychle odváděna ven v důsledku kontinuální výměny vzduchu. Výsledkem je pak extrémně suchý vzduchu v místnosti. Ke zjištění aktuální vlhkosti vzduchu použijte vlhkoměr. Umístěte vlhkoměr do místnosti (ne však do blízkosti oken, dveří nebo výstupů ventilace) a zjistěte aktuální hodnotu vlhkosti z displeje (například Selina od Stadler Form). Jestliže je hodnota vlhkosti v místnosti nižší než 40 %, pak potřebujete zvlhčovač vzduchu.

Systémy kontrolované ventilace se projevují jako otevřená okna. Pro místnosti s takovou ventilací proto doporučujeme výkonnější zvlhčovače, které jsou určeny do dvojnásobně větších místností, než jsou ty s kontrolovanou ventilací.

Před zakoupením zvlhčovače či odvlhčovače vzduchu je nutné zjistit, jaká je vaše reálná relativní vlhkost. Ke zjištění aktuální vlhkosti vzduchu použijte vlhkoměr (například Selina od Stadler Form). Umístěte vlhkoměr do středu místnosti zhruba ve výšce očí. Ujistěte se, že vlhkoměr není umístěn v blízkosti oken, dveří nebo výstupů ventilace. Po několika minutách se čidlo aklimatizuje a hodnotu vlhkosti v místnosti zjistíte na displeji. Odborníci považují za ideální hodnotu v rozmezí 40 – 60 % vlhkosti. Hodnota pod 40 % znamená příliš suchý vzduch, naopak nad 60 % je vzduch zase příliš vlhký. Vzduchu v místnosti, který je příliš suchý, lze zvlhčit pomocí zvlhčovače vzduchu, příliš vlhkého vzduchu se zase můžete zbavit pomocí odvlhčovače vzduchu.
 

Suchý vzduch se vyskytuje zejména v zimním období, kdy zapínáme topení a vlhkost v místnosti se pohybuje často kolem 30 %. Větrání nepomáhá, naopak vzduch dále vysušuje. Venkovní vzduch o teplotě 0 °C dokáže pojmout na 1 m3 pouze 4 gramy vody, zatímco vzduch v místnosti o teplotě 20 °C zvládne až 20 gramů vody na stejný objem vzduchu. Deficit vlhkosti tak může být kompenzován pouze za pomoci zvlhčovače vzduchu. Ideální hodnota vlhkosti vzduchu doporučená lékaři je 40 – 60 %.

  • Nos, oči a kůže přestanou být vysušené: budete se tak doma cítit mnohem pohodlněji.
  • Riziko onemocnění chřipkou bude sníženo: virus totiž přežívá kratší dobu v místech s optimální vlhkostí vzduchu. Vaše sliznice nebudou pod takovým tlakem a pravděpodobnost, že onemocníte tak bude snížena.
  • Budete lépe spát: suchý vzduch pro vás není dobrý. Užijte si kvalitnější spánek s ideální vlhkostí vzduchu.
  • Budete se lépe soustředit: Budete se cítit méně lhostejně a unaveně a vaše schopnost se koncentrovat se zlepší.
  • Budete vystaveni méně prachu a pylům: také alergikům se bude lépe dýchat, při vlhkém vzduchu prach a pyly ztěžknout a spadnou k zemi.
  • Nábytek, podlaha a malby budou více chráněny: nebudou se objevovat praskliny a deformace.
  • Nástroje se nebudou rozlaďovat: nebudete muset tak často ladit vaše piana, kytary nebo housle.

Je důležité relativní vlhkost správným způsobem. Digitální vlhkoměr (například Selina od Stadler Form) je pro to ideálním nástrojem. Položte vlhkoměr na vyvýšené místo zhruba doprostřed místnosti dál od oken a dveří. Prvních pár minut přístroj potřebuje k „vytemperování“, tedy k tomu, aby se srovnal s klimatem v místnosti. Poté můžete odečíst naměřené hodnoty z displeje přístroje. Ideální hodnota vlhkosti vzduchu doporučená lékaři je 40 – 60 %.

Suchý vzduch se projevuje podrážděním sliznic, suchou pokožkou, popraskanými rty, pálením očí, zvýšeným elektrostatickým nábojem ve vzduchu, bolestmi hlavy, horší kvalitou spánku, prasklinami v nábytku a dřevěné podlaze nebo rozladěnými hudebními nástroji.

Příliš vlhký vzduch se projevuje zápachem v místnosti, tmavými skvrnami na zdech a okenních rámech nebo kapkami vody na sklech a stěnách. Zkontrolujte zdi a nábytek (například zeď za skříňkami atd.), jestli se na nich neobjevují známky plísní. Pro odstranění plísní kontaktujte specialistu. Černá plíseň má negativní zdravotní důsledky.

RELATIVNÍ VLHKOST

Relativní vlhkost popisuje vztah mezi absolutní a maximální vlhkostí v procentech. Množství vody aktuálně obsažené ve vzduchu se popisuje jako absolutní vlhkost. Maximální vlhkostí se myslí maximální množství vody ve vzduchu při aktuální teplotě. Vzduch může pojmout větší či menší množství vody v závislosti na teplotě vzduchu. Čím chladnější vzduch, tím méně vody může může pojmout – čím teplejší vzduch, tím více vody pojme.
50 % relativní vlhkosti znamená, že ve vzduchu je přítomna polovina maximálního množství vody při aktuální teplotě. 100 % relativní vlhkosti znamená, že vzduch je kompletně nasycen vodou, což odpovídá maximální vlhkosti.


VÝKON ZVLHČOVAČE

Říká, kolik gramů vody dokáže zvlhčovač dostat do vzduchu během hodiny.
 

VELIKOST MÍSTNOSTI

Velikost místnosti závisí na principu, na kterém přístroj pracuje a konkrétním modelu. Pro opravdu velké místnosti je nutné používat několik zvlhčovačů najednou, aby byl zajištěn dostatečný efekt zvlhčování. Pro výpočet správné velikost místnosti je třeba znát výměru místnosti, popř. její objem v m3.
 

HYDROSTAT

Hydrostat je ideální funkcí zvlhčovače pro udržování nastavené cílové vlhkosti vzduchu. Po dosažení této hodnoty se zvlhčovač automaticky vypne. Jakmile vlhkost poklesne, zvlhčovač se znovu zapne.
 

BAKTERIE A MIKROORGANISMY

Ve stojaté vodě se snadno rozmnoží bakterie a mikroorganismy. Tento problém řeší parní zvlhčovače, které zahřívají vodu na vysokou teplotu a tím tyto nežádoucí částice likvidují. Všechny ostatní přístroje ale potřebují k zastavení jejich množení Antibakteriální stříbrnou kostku™.
 

BÍLÝ POPRAŠEK

Bílý poprašek se může objevit u ultrazvukových přístrojů, které produkují do vzduchu minerální částice. Snížit jejich produkci můžete pomocí demineralizačního filtru.
 

TVRDOST VODY

Složení kohoutkové vody se v různých oblastech velmi liší. Pokud víte, že máte tvrdost vody více než 21 německých stupňů, doporučujeme používat přístroje s přirozeným odparem nebo pračky vzduchu.