Jak vybrat ventilátor?

JAK NAJÍT TO SPRÁVNÉ TOPIDLO A 10 FAKTŮ O TOPIDLECH

Výběr správného topidla pro vaše unikátní potřeby je výzva a vyžaduje znalost některých důležitých informací. Níže najdete pár tipů a seznam faktů, které vám pomohou vybrat ideální topidlo přímo pro vás.
 

VELIKOST MÍSTNOSTI

Ne všechna topidla jsou vhodná pro místnosti o všech velikostech. Před koupí produktu si zjistěte velikost té vaší a podle toho vyberte topidla, která tomu odpovídají. Obecně vzato počítají výrobci s místnostmi o výšce 2,5 m. Pokud je tedy výška vašeho pokoje větší než 2,5 m, je zřejmé, že potřebujete přístroj, který je určen do pokojů alespoň o něco větších, než je plošná výměra vašeho pokoje.
 

ZAMÝŠLENÉ VYUŽITÍ

Topidlo je možné využít na mnoha místech. Například jako pomocné topidlo ve vašem obýváku, dětském pokoji, kuchyni, koupelně, studovně, garáži, dílně, ale i na terase nebo nebo například v případě výpadku centrálního topení. Pokud chcete topidlo využívat v koupelně, je nutné, aby disponovalo stupněm krytí IP21 proti stříkající vodě.
 

TECHNOLOGIE

Existují různé typy topidel: PTC keramická topidla, teplovzdušné ventilátory, křemenná topidla, olejové radiátory nebo infračervená topidla. Konkrétní typ zvolte podle toho, co je vám nejpříjemnější. Proto doporučujeme u prodejce vyzkoušet různé typy topidel, abyste věděli, který vám vyhovuje nejvíce.
 

SPOTŘEBA ENERGIE

Spotřeba energie je u topidel vysoká pouze v případě, že není sledován jejich výkon a doba provozu. Spotřebováno je přesně takové množství elektrické energie, jaké je udáno (ve Wattech) pro požadovaný výkon topidla. Žádná energie tak nepřijde nazmar, jelikož topidla produkují přesně tolik tepelné energie, kolik jí spotřebují z elektrické sítě.
 

HLASITOST A FREKVENCE

U topidel je potřeba dát si z hlediska zvuku pozor hlavně na hlasitost a výšku (frekvenci). I při nižší hlasitosti se totiž může stát, že vás bude topidlo obtěžovat. Způsobit to může frekvence zvuku, který přístroj vydává, a která vám může vadit. Opět doporučujeme přístroj dopředu vyzkoušet u prodejce, abyste věděli, že vám zvuk topidla nevadí. Nepříjemná výška zvuku totiž neexistuje pouze jedna, naopak, každému z nás může vadit jiná.
 

TECHNICKÉ VYBAVENÍ

V dnešní době je obecně velký důraz kladen na technické vybavení. V oblasti topidel se to projevuje počtem úrovní výstupu, ne/přítomností termostatu nebo například schopností autoregulace výkonu, tak jako je tomu u Adaptivního vytápění, kterým disponuje třeba keramické topidlo Paul. Součástí některých topidel je dokonce i dálkové ovládání.

 1. VELIKOST MÍSTNOSTI

  Velikost místnosti je při výběru topidla stěžejní faktor, jelikož ne všechna topidla jsou vhodná pro velké místnosti nebo jim vyhřátí místnosti trvá příliš dlouho. Proto doporučujeme nejprve zjistit výměru místnosti a teprve následně volit odpovídající topidlo.
   
 2. OCHRANA PROTI PŘEHŘÁTÍ

  Ujistěte se, že vámi vybrané topidlo má ochranu proti přehřátí. Pokud ano, pak můžete bez obav odejít z místnosti a nechat přístroj zapnutý.
   
 3. OCHRANA PŘI PŘEVRŽENÍ

  Díky ochraně při převržení přestane topidlo okamžitě topit v případě, že se převrhne. Tato ochrana je důležitá zejména tehdy, když topidlo převrátí dítě.
   
 4. ÚROVEŇ HLUKU

  Před zakoupením topidla zjistěte jeho úroveň hluku. Přitom nestačí pouze zjistit hlasitost. I při nižší hlasitosti se totiž může stát, že vás bude topidlo obtěžovat. Způsobit to může frekvence zvuku, který přístroj vydává, a která vám může vadit. Opět doporučujeme přístroj dopředu vyzkoušet u prodejce, abyste věděli, že vám zvuk topidla nevadí.
   
 5. WATTOVÝ VÝKON

  Zjistěte si výkon topidla. Některé z nich jsou velmi výkonné (cca 2 000 W), zatímco jiné jsou spíše slabší (cca 500 W). Čím více tepla potřebujete, tím výkonnější (vyšší wattový výkon) by mělo topidlo být.
   
 6. SPOTŘEBA ENERGIE

  Spotřeba energie je u topidel samozřejmě důležité téma. Spotřebováno je přesně takové množství elektrické energie, jaké je udáno (ve Wattech) pro požadovaný výkon topidla. Žádná energie tak nepřijde nazmar, jelikož topidla produkují přesně tolik tepelné energie, kolik jí spotřebují z elektrické sítě. Například topidlo o výkonu 500 W spotřebuje přesně takové množství energie ve Wattech.
   
 7. KONTROLA TEPLOTY

  V ideálním případě zapnete topidlo jednou a poté si přístroj reguluje výkon automaticky sám. Ujistěte se, že topidlo má možnost nastavení teploty (integrovaný termostat). To znamená, že nebudete ztrácet čas neustálým ručním přenastavováním nebo zapínáním a vypínáním topidla.
   
 8. ÚROVEŇ VÝSTUPU (TEPLA)

  Před zakoupením přístroje si zjistěte, jaké nabízí úrovně výstupu tepla. To vám umožní regulovat topidlo podle potřeby.
   
 9. PŘECHODOVÉ OBDOBÍ (JARO/PODZIM)

  Zejména na jaře a na podzim se stává, že centrální topení už/ještě není v provozu a vy byste si potřebovali přitopit. Právě pro tyto případy jsou ideální mobilní topidla.
   
 10. OCHRANA PROTI MRAZU

  Ujistěte se také, jestli má topidlo funkci ochrany proti mrazu. Tato funkce se hodí zejména pro prevenci tvorby námrazy na vaší chatě nebo chalupě. Tomu lze zabránit, když topidlo udržuje stálou teplotu po delší časové období.