Jak vybrat zvlhčovač?

JAK VYBRAT TEN SPRÁVNÝ ZVLHČOVAČ A 10 DŮVODŮ PRO JEHO POŘÍZENÍ

Koupě zvlhčovače vzduchu není snadnou záležitostí. Existuje řada různých kritérií ovlivňujících rozhodnutí o koupi. Tato kritéria jsou vysvětlena v následujícím textu, stejně jako 10 důvodů proč má používání zvlhčovačů z důvodu zlepšení vnitřního klimatu smysl.

VELIKOST MÍSTNOSTI

Před koupí produktu si zjistěte velikost vaší místnosti a podle toho vyberte zvlhčovače, která tomu odpovídají. Je lepší vybírat podle objemu vzduchu v místnosti než podle plošné výměry. Obecně vzato počítají výrobci s místnostmi o výšce 2,5 m. Pokud je tedy výška vašeho pokoje větší než 2,5 m, je zřejmé, že potřebujete přístroj, který je určen do pokojů alespoň o něco větších, než je plošná výměra vašeho pokoje.

ZAMÝŠLENÉ VYUŽITÍ

Zamyslete se nad tím, kde budete zvlhčovač využívat. (například obývák, dětský pokoj nebo ložnice).Další kritéria souvisí se zvolenou místností.

TECHNICKÉ VYBAVENÍ

To, jaké technické vybavení by zvlhčovač měl/neměl mít do značné míry závisí na účelu, pro jaký bude zvlhčovač používán. Například silně osvětlený LED displej asi není ideální vlastnost pro zvlhčovač, který chcete používat v ložnici. Z toho důvodu by mělo být možné podsvícení ztlumit nebo zapnout noční režim. V případě malých místností je důležité, aby nenastalo přesycení vlhkostí. Z toho důvodu je důležité pořídit si zvlhčovač, který disponuje samoregulačním principem přirozeného odparu, popř. čidlem vlhkosti (vlhkoměrem).

PRINCiPY FUNGOVÁNÍ

V rámci zvlhčování vzduchu rozlišujeme čtyři principy, na kterých zvlhčovače pracují – ultrazvukové zvlhčování, přirozený odpar, parní zvlhčování a pračky vzduchu. Každý z nich má své výhody a nevýhody. Více informací o jednotlivých principech najdete na stránce věnující se principům zvlhčování..

TVRDOST VODY

Z hlediska tvrdosti vody rozlišujeme čtyři stupně: (°dH = německý stupeň tvrdosti vody):

 • měkká (do 4 °dH)
 • spíše tvrdá (5-7 °dH)
 • tvrdá (8-14 °dH)
 • velmi tvrdá (15-21 °dH)

Parní a ultrazvukové zvlhčovače nejsou vhodné pro vodu, která je velmi tvrdá. To platí i pro vodu ze změkčovačů.

Co se týká vody ze změkčovačů, zde je do vody přidávána sůl z důvodu redukce minerálních usazenin. Sůl ale mění teplotu varu vody, což může vést k přehřívání a deformaci přístroje. U ultrazvukových přístrojů je sůl rozložena a následně se usazuje v místnosti v podobě bílého nánosu.

Proto pro tyto případy doporučujeme používat přístroje na principu přirozeného odparu a pračky vzduchu.

ÚDRŽBA

Požadavky na údržbu rostou s tvrdostí vody, její vyšší míra totiž zapříčiňuje častější potřebu procesu odvápnění. V každém případě je ale nutné pravidelné čištění přístrojů k zamezení množení bakterií a mikroorganismů. Doporučujeme tedy pořídit si přístroj, který je snadné pravidelně udržovat. V potaz berte také příslušenství, které je nutné pravidelně měnit, jako jsou filtrační kazety nebo antibakteriální stříbrná kostka.

ENERGETICKÁ SPOTŘEBA

Důležitým faktorem z hlediska spotřeby energie je to, jestli zvlhčovač disponuje vlhkoměrem. Pokud ano, pak je možné nastavit požadovanou cílovou vlhkost, kterou následně přístroj udržuje. Z hlediska spotřeby energie je nutné vnímat rozdílné energetické nároky přístrojů pracujících na odlišných principech: například parní zvlhčovače mají mnohem vyšší spotřebu, než pračky vzduchu nebo přístroje na principu přirozeného odparu.

HLASITOST

Jestliže je uživatel velmi citlivý na zvuk, pak důrazně doporučujeme nekupovat ultrazvukový nebo parní zvlhčovače vzduchu. Ultrazvukový zvlhčovač používající vibrace může některým lidem vadit z důvodu nepříjemného „bzučení“, které je velmi subjektivní. Podobným případem jsou parní zvlhčovače, u kterých může být problémem pobublávání vroucí vody. Takovým osobám doporučujeme přístroje na principu přirozeného odparu, které jsou ze všech uvedených nejtišší.

 

Problémy se suchým vzduchem se objevují primárně v zimě, kdy v místnostech topíme a vlhkost vzduchu tak často klesne až pod 30 %. Otevření okna v takovém případě nepomáhá, naopak má spíše negativní efekt. Přesně vysvětlení, co relativní vlhkost vzduchu znamená, najdete zde.

 1. Méně časté nachlazení
  K tomu, aby mohla naše sliznice úspěšně bojovat s různými záněty, je nutné, aby byla zachována určitá míra vlhkosti vzduchu. Je-li vzduchu příliš suchý, náš imunitní systém je vystaven dlouhodobému stresu.
 2. Posilující spánek
  Suchý vzduch může způsobit, že váš spánek bude mnohem více neklidný, než by tomu bylo při optimální vlhkosti vzduchu (40 – 60 %). Zejména miminka a malé děti v tomto ohledu reagují velmi citlivě.
 3. Snížené riziko alergií
  Pyly a prach ve vlhkém prostředí ztěžknou a spadnou k zemi. Nemohou se tak dál šířit a dráždit tak sliznice.
 4. Prevence krvácení z nosu
  Nosní sliznice při suchém vzduchu trpí a je tak mnohem náchylnější ke krvácení.
 5. Prevence suchých očí
  V zimním období se často vzbudíme se svěděním a pálením očí, popř. se zalepenýma očima. To je zjevná známka suchého vzduchu. Zvhlčovač vzduchu tento problém rychle a efektivně vyřeší.
 6. Lepší pokožka
  Naše pokožka vyžaduje dostatečnou míru hydratace. Kromě vhodných kosmetických produktů je ideální míra vlhkosti nezbytným prostředkem, jak zajistit pevnou a zdravou pokožku.
 7. Příznivé prostředí pro dřevěný nábytek a podlahy
  Je-li vzduchu příliš suchý, vlhkost je „vytahována“ z pevných předmětů, jako je nábytek, zdi nebo podlaha. Postupem času se dřevěný nábytek a další vybavení stává křehkým a lámavým. Správná vlhkost vzduchu tento proces může zastavit a zvrátit. Prodejci dřevěných podlah doporučují udržování doporučené hodnoty vlhkosti (40-60 %), jinak není možné zaručit dlouhodobé udržení kvality podlahy.
 8. Méně prachu a statické elektřiny
  Vlhký vzduch zajišťuje nižší výskyt statického náboje. To znamená méně statické elektřiny ve vlasech a v oblečení.
 9. Zdravé pokojové rostliny
  Půda je skvělým zásobníkem vlhkosti. Pokud je vzduch příliš suchý, vlhkost je částečně odebírána i z půdy pokojových rostlin, což znamená její častější vysychání.
 10. Hudební nástroje se nerozlaďují
  Nástroje jako piana, kytary, housle a další strunné nástroje se při vhodné vlhkosti vzduchu nerozladí tak rychle.