Znečištění ovzduší docentem Kukecem

Na konferenci Stadler Form ve Slovinsku, kde jsme představili novou čističku vzduchu Rogera a Rogera Littlea, jsme také pronesli pár slov s docentkou Andrejou Kukecovou z Katedry veřejného zdraví v Lublani. To nám dalo téma čistého vzduchu v našich zeměpisných šířkách. Můžete si přečíst zkrácený rozhovor níže.

 

Tisková akce Stadler Form, Lublaň, Slovinsko 2017

 

Mezi věcmi, které jsou pro nás v životě nejdůležitější, je jistě čistý vzduch. Naštěstí nyní žijeme v zemi, kde stále dýcháme relativně čistý vzduch, zvláště když jdeme do hor. Ve městech závisí kvalita ovzduší na mnoha dalších faktorech.

“Na Slovensku a také v jiných oblastech světa závisí kvalita ovzduší na geografických charakteristikách, poruchách terénu (např. úzkých údolích, povodích), zdrojích znečištění (průmysl, doprava, vytápění v domácnostech) a meteorologických podmínkách (teplotní inverze, globální sluneční světlo).” vysvětlil doc. Dr. Andreja Kukec z Odboru veřejného zdraví v Lublani.

Podle Agentury pro životní prostředí Republiky Slovinsko je nadměrné množství částic PM10 v zimě a ozonu v létě problematické, pokud jde o znečištění venkovního ovzduší.

Důsledky znečištěného vzduchu: poškození dýchacího systému, plicní fibróza, astma a v neposlední řadě rakovina.

Pokud jde o účinky na zdraví, znečištěný vzduch ovlivňuje respirační, srdeční a cévní onemocnění, onemocnění nervového systému a metabolické nemoci.

“Částice vstupují do těla dýchacími cestami, kde vyvolávají oxidační stres a zánět, což se odráží v častějších potížích s kašlem a dýchacími potížemi.” vysvětlil doc. Dr. Andreja Kukec.

Na margo podráždění částic pm10 v dýchacích cestách, zánět dýchací sliznice, plicní fibróza, snížená funkce plic, ztráta plicní tkáně, astma, zhoršení chronické obstrukční plicní nemoci a v neposlední řadě rakovina.

“Výzkum ukázal, že velikost dílů je přímo spojena s dopadem na zdraví. Části větší než PM10 se usazují v horních dýchacích cestách, pm10 části dosahují až do dolních cest dýchacích, PM2,5 části pronikají až do plicních laloků. vysvětlil doc. Dr. Andreja Kukec.

Zdravá, dospělá osoba, v závislosti na designu a fyzické aktivitě, vdechuje 10 až 20 m3 vzduchu denně.

V uzavřených prostorách strávíme až 90 hodin. Zde se setkáváme s nezdravým a většinou velmi suchým vzduchem, který dráždí naše dýchací cesty a způsobuje různé nepříjemnosti.

“Existují různé zdroje znečištění v interiéru, jako jsou stavební materiály, nábytek, cigaretový kouř, čisticí prostředky. Kvalita venkovního vzduchu také ovlivňuje vnitřní vzduch. Například při otevírání oken, kdy jsou koncentrace v okolním vzduchu vysoké. Zdravotní důsledky závisejí na době expozice a množství znečišťující látky ve vnějším ovzduší. Děti, starší a chronická pacienti patří mezi nejvíce ohrožené.” Řekl doktor. Dr. Andreja Kukec.

Příliš suchý, ale příliš mokrý vzduch je nebezpečný pro náš dýchací systém. Příslušná vlhkost prostoru je mezi 45 a 55 a teplota vzduchu v místnosti je mezi 22 a 24 ° C.
“Důsledky suchého vzduchu zahrnují například sušené sliznice, rty, kůži, pokožku hlavy, zvýšené infekce a respirační onemocnění a oslabený imunitní systém.” říká Doc. Dr. Andreja Kukec dodává, že problém suchého vzduchu je zvláště výrazný během topné sezóny.

Příliš vlhký vzduch, ve kterém je relativní vlhkost vyšší než 60 , nejčastěji způsobuje růst plísní. Ty jsou nebezpečné pro člověka, protože vylučují řadu žil, které jsou dráždivé, karcinogenní a mohou také způsobit alergie a astma.

“Musíme zajistit správný poměr mezi teplotou a vlhkostí v místnosti. Čím nižší je pokojová teplota, tím nižší je vlhkost, aby se zabránilo kondenzaci a růstu plísní.” Řekl doktor. Dr. Andreja Kukec.

This entry was posted in Nezařazené. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..